Victoria Giedlarowa - strona nieoficjalna

Sokół Hucisko - Victoria Giedlarowa

Azalia Brzóza Królewska Victoria Giedlarowa

Giedlarowa

Giedlarowa -  wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leżajskim, w gminie Leżajsk.

W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Giedlarowa. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie rzeszowskim.

Znajduje się u podnóża wschodniej części Płaskowyżu Kolbuszowskiego. Zajmuje obszar 2995,99 ha i liczy sobie ok. 4 tys. mieszkańców. Przez wieś przepływają dwie rzeki: Błotnia i Radejówka. W latach siedemdziesiątych rozpoczęto eksploatację lokalnych zasobów gazu ziemnego.

Giedlarowa jest jedną ze wsi lokowanych podczas wielkiej akcji kolonizacyjnej okolic Leżajska z przełomu XIV i XV wieku. 10 stycznia 1409 roku Mikołaj Giedlar otrzymał od dzierżawcy krakowskiego przywilej lokowania osady na prawie niemieckim w dolinie rzeki Rzeczicha (dzisiejsza Błotnia). W tym samym roku został on potwierdzony przez przebywającego w okolicach króla Władysława Jagiełłę. Pierwszym sołtysem został Mikołaj Giedlar. Do dnia dzisiejszego zachował się dokument lokacyjny wraz z kilkoma odpisami.

W Giedlarowej urodził się dwukrotny Marszałek Sejmu RP Józef Zych.

Istnieje tu parafia pod wezwaniem świętego Michała Archanioła oraz dwa kluby sportowe: KS Victoria Giedlarowa oraz UKS Maraton Giedlarowa. Wieś ma ok. 8 km długości.

Województwo podkarpackie
Powiat leżajski
Gmina Leżajsk
Powierzchnia 29,9599 km²
Ludność (2006)
liczba ludności
 • gęstość

ok. 4150
ok. 136 os./km²

Sokół HuciskoVictoria Giedlarowa
Sokół Hucisko   Victoria Giedlarowa
2016-08-14, 17:00:00

Statystyki przedmeczowe »

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

Mecz z Majdanem Łętowskim
Ładowanie...

Brak aktywnych ankiet.

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.